Společnost Clearstream se stala účastníkem Centrálního depozitáře cenných papírů Praha (CDCP), s účinností od 1.března 2013. Jedná se o první mezinárodní centrální depozitář cenných papírů, který se přímo napojil na CDCP.

„Velmi mě těší, že se počet našich účastníků rozšiřuje, zejména pokud se jedná o takovouto společnost s velkým mezinárodním renomé. Jsem přesvědčen o tom, že pro český kapitálový trh bude přímé napojení společnosti Clearstream velkým přínosem a že tento krok ocení především mezinárodní investoři. Rozšíření počtu účastníků a možností intenzívnějšího propojení je součástí naší dlouhodobé snahy dostat český kapitálový trh do zorného pole mezinárodních investorů a tyto investory si udržet,“ říká Helena Čacká, generální ředitelka Centrálního depozitáře cenných papírů.

Pan Mark Gem, obchodní ředitel a člen výkonné rady společnosti Clearstream, uvedl: „Společnost Clearstream je potěšena tím, že se mohla stát členem Centrálního depozitáře cenných papírů Praha. Naše přímá vazba na český trh bude aktivována ke konci března 2013. Je to skvělý příklad pokračující expanze společnosti Clearstream a budování její celosvětové sítě, díky níž získávají zákazníci snadný přístup na místní trhy po celém světě. Konkrétně v České republice jsme přítomni od roku 1996. Díky našim dlouholetým aktivitám a znalosti místního prostředí jsme schopni nabídnout zákazníkům prvotřídní služby. Naše nové přímé napojení na Centrální depozitář cenných papírů Praha je důležitým krokem k otevření trhů ve střední a východní Evropě mezinárodním investorům, při zaručení transparentnosti a větší ochrany majetku našich zákazníků. Nabízíme služby při realizaci obchodů v systému TARGET2-Securities (T2S) – centralizované evropské platformě pro vypořádání obchodů s cennými papíry, která bude uvedena do provozu v roce 2015 – díky vytvoření spojení, které umožňuje snadnou adaptaci na T2S, pokud to bude v České republice v dlouhodobém horizontu vyžadováno.“

Clearstream

Clearstream je předním poskytovatelem služeb následujících po obchodování s cennými papíry v Evropě. Je stoprocentní dceřinou společností Deutsche Börse. Kromě jiného řídí, uchovává a spravuje cenné papíry jménem svých zákazníků. V současné době zahrnují vklady společnosti Clearstream více než 300.000 domácích a mezinárodně obchodovaných dluhopisů, akcií a investiční fondů. Společnost udržuje vztahy s cca 2.500 zákazníky ve více než 110 zemích. Její globální síť zahrnuje 50 trhů. S podporou flexibilního systému půjčování cenných papírů a služeb záruční správy společnost Clearstream nabízí jeden z nejkomplexnějších servisů mezinárodních cenných papírů, kdy vypořádává více než 250.000 transakcí denně.